-45% Büyük İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen

Büyük İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen 

Şamil Yayınlarından çıkan, her evde bulunması gereken Erzurumlu Ömer Nasuhi Bilmen imzalı Büyük İslam İlmihali adlı kitabın takdiminde diyor ki; Müslümanların her konuda bilgi sahibi olmaları bir görevdir. Din konusunda bilgi ise, İlmihal (herkesin durumuna göre gerekli olan bilgiler) adını alarak en önemli yeri tutar. Her Müslümanın bağlı bulunduğu İslam dini konusunda yeterli bilgi sâhibi olması bir borçtur. Edindiği bilgilerle de üzerine düşen dini görevleri yerine getirmiş olacaktır.

Aslında bütün insanlığın manevi ruhu yerinde olan dînden, dîn bilgisinden hiç kimse uzak kalamaz. Öteden beri ister ilkel olsun, ister medeni toplumlar, hiç biri bir dine bağlı kalmaktan dışarı çıkamamıştır.

İnsanların gerçek mutlulukları ve saadetleri ilahi bir din yolu ile ortaya çıkar. Sağ duyulu kimselerin ruhları ve vicdanları, böyle bir din ile huzursuzluktan kurtulur, yatışır. İnsanlığın yaratılışındaki yüksek amaç, ancak böyle İlahî bir dine sarılmakla gerçekleşir.

Öyle ise, uyanık bir ruha, temiz bir vicdana sahip olan insan böyle gerçek bir dinden nasıl uzak kalabilir: Kendi benliğini, geleceğini ve mutluluğunu korumak isteyen bir insan, böyle yüce bir dinin inançlara, temizliğe, ibadete, helal ve harama, ahlaka aâir kutsal hükümlerinden muhtaç bulunduklarını öğrenip uygulamak duygusundan nasıl habersiz kalabilir?

O mübarek dînin yaşamasına, yükselmesine, yayılmasına, medeniyet saçan şanlı tarihine âid bazı bilgileri öğrenmek isteğinden, insan nasıl gafil bulunabilir?

Hiç şübhe yok ki, benliklerini kaybetmeyen uyanık kişi ve cemiyetler bu ihtiyâcı ruhlarında duymuşlardır. Dini eserleri aramayı, onları bulup okumayı gerekli görmüşlerdir.

İnsanların, yaratılışlarındaki meyilleri ve rûhi ihtiyaçları sebebiyle her asırda din bilginleri tarafından sayısız dinî eserler yazılmıştır. Ancak her devrin ve muhitin durumuna ve kabiliyetine göre bu gibi eserlerde bir yenilik göstermek, manâ ve rûhları değişmeyecek şekilde dini meseleleri imkan dahilinde herkesin anlayabileceği bir ifadeyle yazmak, bunların birtakım hikmet ve faydalarını sâde bir dille ortaya koymak da çok gereklidir.

İslâm dîninin kapsadığı hükümler esas bakımından dört kısma ayrılır:

1– İtikada âid hükümler,

2– İbadetlere ve amellere ait hükümler,

3– Helâl-haram olan şeylere, mübah ve mekruhlara ait hükümler,

4– Ahlaka ait hükümler.

Bu dört kısım hükümler üzerinde çok geniş ve değerli kitaplar yazıldığı gibi, özet halinde kolay anlaşılır kitaplarda fazlasıyla yazılmıştır. Gerçek şu ki, bu dört kısmın her biri üzerinde ayrı ayrı birer kitap yazılmış; fakat bu dört kısmı bir araya toplayan kitaplar azınlıkta kalmıştır.

Biz aslında ayrıntılı eserlerden uzak kalamayız. Ancak böyle geniş kapsamlı eserleri okuyup onlardan gerekli meseleleri seçip ayırmaya herkesin gücü yetmez. Görevleri ve zamanları buna elverişli olmaz. Çok kısa eserler de ihtiyâcı karşılamaya yeterli olmaz, maksadı karşılayamaz. Üstelik bu eserlerin ifadesi ağır olursa, istenilen bilgileri elde etmek çok güçleşir.

Çeşitli görev ve hizmetlere ayrılmış olan din kardeşlerimizin dînî ihtiyaçlarını yeterince karşılayabilecek bir “İlmihâl” kitâbı yazılmasını çok kimseler benden isteyerek bana başvurmuşlardı. Bunun üzerine kutsal dînimizin İtikâda, temizliğe, ibadete, kerâhiyyet (hoş olmayan) ve istihsâna (güzel olan şeylere), ahlaka dair hükümleri üzerinde ve bir kısım büyük peygâmberlerin hayâtları ile İslâm dîninin tarihçesine âid on kitapdan ibaret oldukça büyük bir “İlmihâl” kitabı yazmayı bir görev saydım. Yüce Allah’dan yardımlar dileyerek bu görevi yerine getirmeye başladım. En güvenilir, en kıymetli dîn kitâblarımıza başvurdum. İbâdetler kısmını daha uzunca hazırlamaya çalıştım. İkrâm ve feyzi bol olan yüce Allah’ın yardım ve ihsânı ile meydâna gelen bu esere “Büyük İslâm İlmihâli” adını verdim.
Eğer Büyük İslam İlmihali adlı bu eserim, din kardeşlerimin faydalanmalarına hizmet ederek hayırlı dualarını kazanmaya vesile olursa, kendimi bahtiyar sayarım. Bütün yazı ve çalışmaları ile yalnız Hak Teâlâ Hazretlerinin rızasını kazanmak isteyen aciz bir yazar için bundan büyük bir mükafat olmaz. Başarı yüce Allah’dandır...

Fatih Dersiamlarından Erzurumlu

Ömer Nasuhi Bilmen

Kitap Özellikleri
Baskı Sayısı1. Baskı
Cilt TipiSert Kapak
İSBN9759068462
Kağıt Cinsiİthal Kâğıt
Yayın Yılı 2015-06-01
DiliTürkçe
Sayfa Sayısı592
Boyut16.5 x 24.5 cm

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Büyük İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen

Ücretsiz Kargo

130 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

  • 20,00TL
  • 11,00TL

Etiketler: Ömer Nasuhi Bilmen, Hanefi İlmihali, Fıkıh Kitapları, Şamil Yayınevi İlmihal, Ömer Nasuhi Bilmen İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen İlmihal, Büyük İslam İlmihali, İslam İlmihali

  Ücretsiz Kargo

    130 TL ve Üzerine

  Kapıda Ödeme

    Kontrol Et Teslim Al

Kargo Fiyatı Sabit

     Sınırsız Kitap 13 TL

7/24 Hızlı Destek

      0 544 636 91 78

Güvenli Alışveriş

   %100 İade Garantisi