-17% Derviş - Serdar Üstündağ

Derviş - Serdar Üstündağ 

Eşik Yayınlarından çıkan Serdar Üstündağ imzalı Derviş romanı, ismiyle müsemmâ bir roman. Dervişlikle, tasavvufla alakalı. Günümüz insanının otobüs ve taksi egzozları, diziler, yarışmalar, beş yıldızlı plaj tatilleri, hafta sonu kalabalık kafeli-restoranlı cadde turları ve yeşil, pembe, mavi renkli kâğıtçıklarla dolu cüzdanlar arasında sıkışmış, dolu gibi görünen ama aslında bomboş, maneviyattan uzak hayatında; aslolanın, öz olanın, bu dünyanın geçiciliği, ona meyletmemek gereği, gerçek saadetin ukbâ olduğu hatırlatılan bir nasihat kitabı bu. Lâkin bu nasihat; sıkıcı bir ders olarak değil, bir letafet ve çekicilik içinde, okudukça insanı mest eden ve manevi rüyalara daldıran güzel bir hikâye eşliğiyle verilmiş. Kitap bu bakımdan hem manevi bir misyonu yerine getiren hem de edebî açıdan kıymet arz eden bir eser hüviyeti taşımakta. Her iki başarıyı birden yakalamış ve üstelik bunu birbiri içine girmiş olaylar kurgusuyla birlikte verebilmiş olan yazarın mahareti gerçekten takdire şayan.

Romanın konusu, ilahiyat mezunu bir gencin, ilk görev yeri olarak, doğup büyüdüğü, baba ocağı – ana kucağı köyüne imam olarak dönmesi ve bu dönüşle başlayan sıra dışı sergüzeştidir. Hikaye tatlı bir sırrı içeriyor. Kitap okurdan, bu sırrı yavaş yavaş, adım adım, merhale merhale, adeta arzdan arşa yükselir ve dervişane gizleri keşfedercesine romanın kahramanıyla birlikte keşfetmesini bekliyor. Sırrın içinde başka sır, onun da içinde bambaşka bir sır var. Bunları serim, düğüm ve çözümün ustaca uygulandığı romanın sonuna doğru öğreniyoruz. Ennihaye, sırrın içinden başka bir sır daha çıkıyor. Bu sebeple hikâye hakkında çok teferruata girmek, onu kısacık birkaç cümleyle burada aktarmak, yazarın ruhlara romanın refakatinde sirayet ettirmeyi murad ettiği bu sırra yazık etmek olur; tabiri caizse bir tepsi baklavanın tam ortasındaki dilimi alıp görüntü güzelliğini bozmak olur. O yüzden burada biz bu kadarını söylemekle iktifa edelim.

Eserin anlatımı da öyle başarılı ki daha ilk paragraflarından itibaren sizi hoş, hülyalı, metafizik ve hipnotik bir girdaba çekerken, son sayfasına kadar “Acaba devamı nasıl?” sorusunu size sürekli sorduruyor. Karakter tahlilleri, mekân betimlemeleri, zamanın içinde ileri ve geriye doğru hareketler, konusu ve kurgusu girift olmasına rağmen öyle ustaca yapılmış ki sayfaların okurken şıkır şıkır hızla aktığına hayretler içinde şahit oluyorsunuz.

Hadi sulanmış olduğunu buradan görebildiğimiz hissiyat dudaklarınıza bir parmak bal çalalım ve romanda yer yer zikredilen bir beyti izhâr edelim:

İç ol zehri, sonunda bal olsun

Sonunda zehrolacak balı neyleyim

Kitabı bitireceksiniz… 

Ve içinizde mâsivaya dair birçok kötü şey de bitecek inşallah. Dahî ümit ediyoruz ki gönül gülşeninizde rengârenk, bin bir rayihalı güller de bitecek…

Kitap Özellikleri
Baskı Sayısı1. Baskı
Cilt TipiKarton Kapak
İSBN6051590332
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Yayın Yılı2016-08-15
DiliTürkçe
Sayfa Sayısı336
Boyut13.5 x 19.5 cm

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Derviş - Serdar Üstündağ

Ücretsiz Kargo

130 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

  • 18,00TL
  • 15,00TL

Etiketler: Serdar Üstündağ, Derviş, Eşik Yayınları, Derviş Serdar Üstündağ, Roman, İslami Roman, Eşik Yayınları Kitabı, Serdar Üstündağ Kitapları, Serdar Üstündağ Roman

  Ücretsiz Kargo

    130 TL ve Üzerine

  Kapıda Ödeme

    Kontrol Et Teslim Al

Kargo Fiyatı Sabit

     Sınırsız Kitap 13 TL

7/24 Hızlı Destek

      0 544 636 91 78

Güvenli Alışveriş

   %100 İade Garantisi