-20 % Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Marifetnamesi - Cemaleddin Server Revnakoğlu

Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Marifetnamesi - Cemaleddin Server Revnakoğlu 

İlk Harf Yayınlarından çıkan Hasan Sevil tarafından düzenlenen Cemaleddin Server Revnakoğlu imzalı Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Marifetnamesi adlı bu kitabın takdiminde şöyle deniliyor: İbrahim Hakkı’nın gerçekten bir abide olan eserinde ağırlıklı olarak ele alınan konu; büyük filozofların “Bilgi nazariyesi” dedikleri saha ile alakalıdır. Filozof İbrahim Hakkı, insanın varlığının asıl gayesini teşkil eden “bilgi/marifet”i önce “Marifet-i nefs-Nefs bilgisi”ne bağlıyor. Fakat bundan evvel bir başka marifete ihtiyacımız vardır:“Marifetullah” Yalnız şu var ki, müfessire eserden başlayarak gitmek gerekir. O hâlde “Marifet-i âlem”i bize verecek müspet ilimlere başvurmaya mecburuz. İbrahim Hakkı, bu ilimleri şöyle sıralamaktadır: 

  • İlm-i heyet (Astronomi). 
  • İlm-i hikmet (Fizik). 
  • İlm-i teşrih (Biyoloji - Anatomi). Bu üç ana müspet ilmin yanına bir manevî ilim daha ilave edilmelidir: 
  • İlm-i irfan.

Ancak bu ilimlerin marifetinden sonradır ki, “Marifet-i alem”den “Marifet-i Mevlâ”ya giden yola girilmiş olacaktır. Erzurumlu İbrahim Hakkı ’nın alim tarafını anlamakla kalmayan, onun sözlerini halleri ile mezcetmesini bilen Cemaleddin Server Revnakoğlu ’nun yazmış olduğu Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Marifetnamesi adlı bu eser sayesinde, Erzurumlu İbrahim Hakk’ının şahsiyetinin tüm yönlerini, formasyonunu, feyiz aldığı kaynakları yakından takip ederken, aynı zamanda Marifetnamesi hakkında da derin bir bilgi sahibi oluyoruz.

Kitap Özellikleri
Baskı Sayısı1. Baskı
Cilt TipiKarton Kapak
DerleyenHasan Sevil
ISBN6055457259
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Yayın Yılı2011-09-05
DilTürkçe
Sayfa Sayısı328
Boyutlar15 x 21.5 cm

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Marifetnamesi - Cemaleddin Server Revnakoğlu

Ücretsiz Kargo

130 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

  • 22,00TL
  • 17,50TL

Etiketler: Cemaleddin Server Revnakoğlu, İlk Harf Kitapları, Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Marifetnamesi Kitabı, Cemaleddin Server Revnakoğlu, Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Marifetnamesi

  Ücretsiz Kargo

    130 TL ve Üzerine

  Kapıda Ödeme

     Veya Eft ve Havale

Kargo Fiyatı Sabit

     Sınırsız Kitap 16 TL

7/24 Hızlı Destek

      0 544 636 91 78

Güvenli Alışveriş

   %100 İade Garantisi