-41% Fıkh-ı Ekber Şerhi - Allame Aliyyül Kari

Fıkh-ı Ekber Şerhi - Allame Aliyyül Kari 

Hanefî mezhebinin kurucusu İmam-ı Âzam’ın, ehl-i sünnet vel-cemaat inancını anlattığı Fıkh-ı Ekber adlı kitabının Aliyyül-Kârî Şerhi dilimize hiçbir yorum katılmadan, sade ve akıcı bir dille Mevlüt Karaca tarafından çevrilmiş olup, ehli sünnet yolunu ve ehli sünnet ahkamını sağlam şekilde yeni baştan öğrenmek isteyenler için başucu kitabı mahiyetindedir.
İmam Azam’ın inanç esaslarını açıklayan eseri "el-Fıkhu’l-Ekber"dir. Ebu Hanife Hazretleri yerden ve mekandan münezzeh olan Allah hakkında, yer ve mekan izafe etmenin mümkün olmadığını söylemektedir.
Bu eser üzerine değişik çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan biri de Aliyyü'l-Kari’nin yaptığı şerhtir. Aliyyü'l-Kari İmam Azam'ın bu sözlerini şöyle açıklıyor:
Allah Teâlâ: «O, kullarının üstünde gâlibdir...» (1) buyurmaktadır. Allah Teâlâ'nın mahlûkatı üzerindeki yüceliği, yer ve mekan yönüyle yücelik değildir. Aksine üstün ve yüce olması itibariyledir. Nitekim Ehl-i sünnet velcemaata göre benimsenen görüş de böyledir. Hatta Mu'tezile, Hâriciler ve sâîr bid'at ehlinin görüşü de böyledir. Ancak, Allah Teâlâ'ya yön ve taraf isnad eden bazı kimseler ile Mücessime taifesi hariçtir. Allah Teâlâ, bunların söylediklerinden beri ve yücedir.
Yücelik ve üstünlük sıfatına delâlet eden bazı hadîs ve âyetler, selef bilginlerinin Allah Teâlâ'nın yücelik sıfatını isbat edecek delillerdir. Ancak ne var ki hepsi de galip, kahir, hâkim sıfatlarının ifâde ettiği yücelikle te'vil edilmiştir.
Ebû Muti' el-Belhi'den rivayet edilen husus da bu kabildendir ki, o, Ebû Hanîfe'ye «Rabbim gökde midir, yoksa yerde midir, bilmiyorum.» diyen kimsenin durumunu sorunca Ebû Hanîfe (r.a) şöyle cevap verdi: O kâfir olmuştur. Çünkü Allah Teâlâ: «Rahman (olan Allah) Arş'ı istila etti.» (3) buyurmuştur. O'nun Arş'ı yedi kat göklerin üstündedir.
Şeyh el-İmam İbn-i Abdüsselam “Halli'r-Rumuz” isimli kitabında İmam-ı A'zam'ın şöyle dediğini zikretmiştir : «Kim, Allah'ın gökte mi, yoksa yerde mi olduğunu bilmiyorum,» derse, o kimse kâfir olur. Çünkü bu söz Cenab-ı Hakk'ın bir mekânı olduğu hususunda yanlış kanaat verir. Kim ki, böyle bir yanlış kanaata sahib olursa, o kimse müşebbihedendir. Allah’ı mahlukata benzetmiş olur ki bu asla doğru olmaz. İmam Azam Hazretleri de Allah'a mekan ve yer manasına gelecek şeylerden sakınmamız gerektiğini söylemektedir.

Kitap Özellikleri
Baskı Sayısı1. Baskı
Cilt TipiCiltli
DerleyenMevlüt Karaca
İSBN9757422334
Kağıt CinsiŞamua Kağıt
Yayın Yılı2013-12-30
DiliTürkçe
Sayfa Sayısı496
Boyut17 x 24 cm

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Fıkh-ı Ekber Şerhi - Allame Aliyyül Kari

Ücretsiz Kargo

130 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

  • 37,00TL
  • 22,00TL

Etiketler: Allame Aliyyül Kari, Fıkh-ı Ekber Şerhi, Allame Aliyyül Kari Şerhi, Fıkhul Ekber, Allame Aliyyül Kari Fıkhul Ekber, Hisar Yayınları Allame Aliyyül Kari, Hisar Kitapları, Fıkıh

  Ücretsiz Kargo

    130 TL ve Üzerine

  Kapıda Ödeme

    Kontrol Et Teslim Al

Kargo Fiyatı Sabit

     Sınırsız Kitap 13 TL

7/24 Hızlı Destek

      0 544 636 91 78

Güvenli Alışveriş

   %100 İade Garantisi