-24 % Fütuhat-ı Mekkiyye Şerhi - Abdülkerim el-Cili

Fütuhat-ı Mekkiyye Şerhi - Abdülkerim el-Cili 

İlk Harf Yayınlarından çıkan Doç. Dr. Ali Akay tarafından tercüme edilen Abdülkerim el-Cili imzalı Fütuhat-ı Mekkiyye Şerhi adlı bu kitabın takdiminde şöyle deniliyor: el-Cili, elinizdeki eseri yazma nedenini şu şekilde açıklamaktadır:

"Şeyh, izah edilen bütün ilimlerin manalarını bu kitapta Fütuhat-ı Mekkiyye topladığını ve onları beş yüz elli dokuzuncu bölümde ima ettiğini söyler. Bu güzel kokuyu biriktirip topladığı ve değeri yüce, önemi büyük olan bu ilmi harika bir telif, ilgi çekici ve güçlü bir üslupla sağlam bir şekilde sıkıca büktüğü ve bu bölüme yerleştirdiği şeylerin anlaşılması akıl sahiplerinden çoğuna, tamamen muğlak kaldığı için bu bölümü, kitabın bütün müşküllerini şerh etmeye yöneldim. İshab (tafsilata girme, ayrıntıya inme) ve itnaba (sözü uzatma, uzun uzun anlatma, mübalağa etme) düşmemek için sözü kısa kestim ve ona Şerh-u Müşkilatil-Fütuhâtil-Mekkiyye ve Fethu'I- Ebva bi'l Muğlakat min Ulcımill-Ledunniye ismini verdim."

Kendisinin de belirttiği gibi, el-Oli Şerh'inde, onun mücmel, muamma, müphem ve manaları örten rumuzlarını açıklamıştır. İbn Arabinin kendisi de söz konusu bölümün girişinde, kitabın bütün kısımlarıyla ilgili olan ve dikkat çekilmesi gereken hususları bu bölüme aldığını belirtmiştir.

Titiz bir tahkikle birlikte sunulan bu metnin önemi, İslam tasavvufunu inceleyenlerin önünde yeni bir ufuk açmasından kaynaklanmaktadır. Buradan, tasavvufun hicri sekizinci ve dokuzuncu asırlarda kazandığı sebat ve kökleşme görülecektir. 

Kitap Özellikleri
Baskı Sayısı1. Baskı
ÇevirmenDoç. Dr. Ali Akay
Cilt TipiKarton Kapak
ISBN6059844291
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Yayın Yılı2016-02-08
DilTürkçe
Sayfa Sayısı215
Boyutlar15 x 21.5 cm

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Fütuhat-ı Mekkiyye Şerhi - Abdülkerim el-Cili

Ücretsiz Kargo

130 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

  • 17,00TL
  • 13,00TL

Etiketler: Abdülkerim el-Cili, İlk Harf Yayınevi, Fütuhat-ı Mekkiyye Şerhi, İlkharf Kitapları, Fütuhatı Mekkiyye Şerhi - Abdülkerim el-Cili, Tasavvuf Kitapları, Abdülkerim el-Cili Kitapları

  Ücretsiz Kargo

    130 TL ve Üzerine

  Kapıda Ödeme

     Veya Eft ve Havale

Kargo Fiyatı Sabit

     Sınırsız Kitap 16 TL

7/24 Hızlı Destek

      0 544 636 91 78

Güvenli Alışveriş

   %100 İade Garantisi