-17% Hidayetül İhvan - Nimetullah Nahçıvan-i

Hidayetül İhvan - Nimetullah Nahçıvan-i 

İlk Harf Yayınlarından çıkan Orkhan Musakhanov tarafından tercüme edilen Nimetullah Nahçıvan-i imzalı Hidayetül İhvan Sufilerin Kelamcıları ve Felsefecileri Eleştirisi adlı bu kitabın takdiminde şöyle deniliyor: Türkçeye ilk defa kazandırılan Nahçıvaniye ait Hidayetül İhvan adlı bu risalede Vücud, Vacibul Vücud, Marifetullah ve Rüyetullah konularında felsefeci ve kelamcılar, akıl konusuna yaklaşımları merkeze alınarak tenkit edilmiştir. Nimetullah Nahçıvan-i kelamcı ve felsefecilerin yanı sıra “doğru yola vasıl olmadan” geçim elde etmek, dükkanı döndürmek, tebaa çoğaltmak, avam arasında zenginlik ve itibar elde etmek maksadıyla “şeyhlik taslayan”ları da şiddetle eleştirmiştir.

Nahçıvan-i tenkit tarafı ağır basan bir mutasavvıf olmakla beraber kendisini “şöhretlerden ve adetlerden sıyrılan, her zaman ve her halukarda kendilerine tecelli eden derviş” ve “fakirlerin hizmetçisi ve ayaklarının tozu” olarak tavsif eder. Nahçıvan-i ariflerden, mârifet ve tevhid yolunda sarsılmadan renkten renge girmeden temkin üzere sabit, kınayanın kınamasından korkmayan şiddetli şekilde kendilerine saldıranların saldırısından çekinmeden kalplerinin kanını Allah yolunda akıtanlar olarak bahseder.

Nahçıvan-i Hidayetül İhvan adlı bu eserinde çokça ayet zikretmesinin yanı sıra hadislere de yer vermiş ve konuları ayet ve hadisler müvacehesinde işlemiştir. Diğer eserlerinde olduğu gibi bu risalede de vahdet-i vücud görüşüne sadık kalmıştır.  Muhyiddin İbnü’l-Arabi’den “hakikat denizini harekete geçiren tarikat sırlarını ortaya koyan Şeyh-i Ekber” diye bahseder ve Füsusul Hikem ’inden nakiller yapar. Şeyh-i Kebir dediği Sadreddin Konevi’nin Nusus’unun yanı sıra Hz. Ali’den fakr konusunda, İbnü’l-Farız’dan -ismini zikretmeksizin- aşk ve muhabbet konusunda birçok şiir nakleder.

Kitap Özellikleri
Baskı Sayısı1. Baskı
ÇevirmenOrkhan Musakhanov
Cilt TipiKarton Kapak
İSBN6055457464
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Yayın Yılı2012-06-13
DiliTürkçe
Sayfa Sayısı96
Boyut15.5 x 22 cm

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Hidayetül İhvan - Nimetullah Nahçıvan-i

Ücretsiz Kargo

130 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

  • 12,00TL
  • 10,00TL

Etiketler: Nimetullah Nahçıvan-i, İlk Harf Kitapları, Hidayetül İhvan Kitap, Nimetullah Nahçıvan-i Kitapları, Sufilerin Kelamcıları ve Felsefecileri Eleştirisi, Hidayetül İhvan, İlk Harf Kitap

  Ücretsiz Kargo

    130 TL ve Üzerine

  Kapıda Ödeme

    Kontrol Et Teslim Al

Kargo Fiyatı Sabit

     Sınırsız Kitap 13 TL

7/24 Hızlı Destek

      0 544 636 91 78

Güvenli Alışveriş

   %100 İade Garantisi