-29 % Mezhepler Tarihi - Muhammed Ebu Zehra

Mezhepler Tarihi - Muhammed Ebu Zehra 

Çelik yayınlarından çıkan Prof. Dr. Muhammed Ebu Zehra imzalı Mezhepler Tarihi adlı bu kitabın takdiminde diyor ki; Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Muhammed sav salat ve selam olsun. Ayrıca onun, hidayet önderleri olan, yaşayışlarıyla doğru yolu gösteren ve izlerinden gidilen ashabına salat ve selam olsun. O ashab ki, Hz. Peygamber sav haklarında şöyle buyurmuştur: “Benim ashabım yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız, doğru yolu bulursunuz.” İslam mezhepleri hakkında bir kitap yazmak yönünde, pek çok talep aldım. Anlaşılması güç bazı meselelerin kolaylıkla anlaşılmasını sağla­yan, bazı hususları aydınlığa kavuşturan, kültürlü kesimin anlamakta zorluk çekmeyeceği ve İslam mezheplerinin fikri önemini ortaya koyan bir kitap. İslam mezhepleri, değişik yönelişleri olan bazı türlere ayrılmıştır. Bu türleri, kabaca üç grupta toplayabiliriz: 

İtikadi mezhepler:

Bunlar, “akaid” konusunda ihtilafa düşen mezheplerdir. Ancak bu ihtilaf, “akaidin” özünde değil, “cebr” ve “ihtiyar” gibi kelam alimlerinin üzerinde ihtilaf ettikleri bazı konularda cereyan etmiştir. Bununla bera­ber tüm itikadi mezhepler, İslam akidesinin özü olan “Vahdaniyet” (Al­lah’ın birliği) ilkesi üzerinde ittifak etmişlerdir. Esasen, ehl-i kıbleden olan hiç kimsenin bu konuda ihtilaf etmesi mümkün de değildir. 

Siyasi mezhepler:

Bunlar, “halife seçimi” gibi konularda ihtilaf eden mezheplerdir. Bu başlık altında, çeşitli gruplara değinecek ve her birinin metodunu orta­ya koymaya çalışacağız. 

Fıkhi mezhepler:

Bu mezhepler, insanların birbirleriyle olan ilişki­lerini düzenleyen, kul ile Rab arasındaki ibadet ilişkisi hakkında “Kitap” ve “sünnet’ce konan hükümleri açıklayan mezheplerdir. Tüm bu konuları etraflıca anlatmak, birçok kitabın yazılmasını ge­rektirir. Bu nedenle, konuları az ve öz bir şekilde sunmaya gayret ettik. Ancak yine de, bütün bu konuları bir tek bölümde toplamayı başaramadık. 

Bu yüzden Mezhepler Tarihi adlı bu kitapta birinci Bölüm “Siyasi ve İ’tikâdi Mezhepler”e ayırmayı uygun bul­duk. “Fıkhi Mezhepler” için de, bu kitabın İkinci Bölüm olan müstakil bir bö­lüm ayırdık. Başarıya ulaştıran ve doğru yola ileten Allah-u Teala’dır. Her zaman olduğu gibi Allah’tan, bizi başarıya ulaştırmasını diliyoruz. O ne iyi mevla, ne güzel yardımcıdır.

Muhammed Ebu Zehra

Kitap Özellikleri
Baskı Sayısı1. Baskı
ÇevirmenSıbğatullah Kaya
Cilt TipiCiltli
ISBN6055822729
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Yayın Yılı2009-01-01
DilTürkçe
Sayfa Sayısı750
Boyutlar15 x 22.5 cm

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Mezhepler Tarihi - Muhammed Ebu Zehra

Ücretsiz Kargo

130 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

  • 38,00TL
  • 27,00TL

Etiketler: Muhammed Ebu Zehra, Çelik Yayınları, Mezhepler Tarihi, Çelik Kitap, Muhammed Ebu Zehra Kitapları, Mezhepler Tarihi - Muhammed Ebu Zehra, Mezhepler Tarihi Kitabı

  Ücretsiz Kargo

    130 TL ve Üzerine

  Kapıda Ödeme

     Veya Eft ve Havale

Kargo Fiyatı Sabit

     Sınırsız Kitap 16 TL

7/24 Hızlı Destek

      0 544 636 91 78

Güvenli Alışveriş

   %100 İade Garantisi